Kes teeb?

Nii tore, et te edasi tulite! Sellise esmase kohmetuse mahendamiseks istuge palun maha ja laske me tutvustame natuke seda suurepärast veebikodu siin. Ega väga pidulikuks polegi põhjust minna - tahame, et meil oleks koht, kuhu saame koguda häid ja paremaid võimalikult tervislikke retsepte ja muud huvitavat terviserindelt. Kuna meil on aga toidule mitmeid erinõudmisi, siis tahame tihti leitud retseptides igasuguseid asju asendada ja ära jätta ja tulemuseks on tavaliselt midagi hoopis muud kui originaal. No ja kui me siis edaspidi tahame proovitud retsepti veel ka teist (ja kolmandat) korda kasutada, siis:
a) me ei leia originaali üles
b) kui veab ja me leiame originaali üles, ei mäleta me mida ja millega me seal asendasime
c) kui meil on meeles isegi mida me millega asendasime, siis ei ole kindlasti meeles kogused
d) kui meeles on isegi kogused (!), ei ole meeles see viimane asi, mida me veel kõige lõpuks lisasime, et  valminud roast sai, noh, midagi, mida isegi võiks uuesti teha.

Et oleks selge, kes me siin oleme ja miks ja kuidas ja nii edasi, olime korralikud ja panime oma põhjused kõik ilusti kirja. Siin nad on!


GRETEMina olin kunagi täiesti tavaline toituja. Ja siis ma hakkasin pere planeerima. Mina ei tea, mis täpselt juhtus, aga mingist hetkest hakkasin tervisliku(ma)lt toituma, mahekauba vastu huvi tundma ja ravimitesse skeptiliselt suhtuma. Kodukeemia vahetasin ka välja. Liha söömise jätsin tegelikult algselt maha puhtalt loomadele mõeldes. Alles hiljuti (olles vahepeal segastel asjaoludel jälle lihasööja olnud) jõudsin arusaamiseni, kui positiivne mõju lihavabal toidul minu kehale ja tervisele tegelikult on (pluss  positiivne mõju loomadele, eks). Ja et elu oleks veel põnevam, olen lapse tervisemurede tõttu meie menüüd siin veel kõvasti lihvinud. Kõike kokku võttes huvitavad mind eelkõige retseptid, mis on lihavabad (siinkohal pean kalade ees vabandama, sest teie olete endiselt aeg-ajalt meie taldrikutel), suhkruvabad (asendan meega, agaavisiirupiga jms looduslike magustajatega) ja gluteenivabad. Ja viimasel ajal püüan rohkem ka muna ja piima asendada. Magustoitudest olen armunud toorkookidesse ja -trühvlitesse ning vastu suve flirdin piimavabade jäätistega (ükskord ma saan selle jäätisemasina, Martin!)! 

Ühtlasi kirjutan toidu- ja terviseteemadel ka ajakirjas Sensa! Ja minu teiseks kireks on positiivne ja nn pehme lapsevanemlus, millest võib lugeda minu blogis: kolmkleidikest.blogspot.com.
GERDA: Minu tee tervislikumate eluviiside juurde sai alguse minu esimese lapse sünnist. Ägedalt välja löönud nahalööbe tõttu tegin drastilised muutused kodukeemias, kosmeetikas ja eelkõige toidus. Tarbisin suures osas ökotoitu ja vähendasin väga suurel määral söödava liha ning piimatoodete hulka. Järjest rohkem sattus ostukorvi vegan-tooteid. Sel ajal küll pigem juhuslikult, kui teadlikult. Sain kogemuse, et ka ilma lihata saab maitsvaid toite valmistada ning et mu kehale sobib loomsevaba menüü paremini, kuid motivatsiooni sellest täielikult loobumiseks ei olnud.
Sattusin siiski järjest enam taimetoitlaste foorumisse, blogilehtedele ja artiklitele. Ning jõudsin ka videoteni, kus räägitakse põhjustest, miks hakata veganiks (üks nendest on siin). Igal juhul olen asunud teele loomsest toidust loobumise poole. Ma ei tee suuri sõnu ega võta liiga kõrgeid eesmärke. On võimalik, et 100% veganiks ei saa ma kunagi.
Hetkel aga proovin ja katsetan erinevaid taimetoite, liha, piima ja munade asendamise võimalusi, revideerin oma harjumusi. Lausa üllatav, kui palju loomseid toiduaineid ma tegelikult tarbisin.
Maitses ei taha ma veganiks hakkamisel järeleandmisi teha ja seega postitan siia ainult retsepte, millele mina ja mu pere oleme andnud vähemalt hinnangu hea.

KÄTLINOlen teadlikult nö tervislikult püüdnud toituda 8 aastat, kuigi arusaam tervislikust toiduvalikust on aja jooksul mõningal määral muutunud. Siiski satub mu kõhtu ka natuke vähemtervislikke toite, sest igapäeva elus tuleb vahel teha ka mugavamaid, kiiremad ja kättesaadavamaid valikuid. 
Üha rohkem olen hakanud toidu valikul kuulama oma keha ja millegipärast eriti tihti enam liharoogade järgi isu ei ole. Samuti püüan vähendada piimatoodete tarbimist ning soovin leida nende asemele maitsvaid taimseid alternatiive. Ja muidugi magusa osas oleks suhkur see, mida tegelikult ju väga vähe (ka varjatult) süüa võiks, aga seejuures lubades endale ikkagi aeg-ajalt või ka iga päev midagi head :)
Minu jaoks võikski see blogi kujuneda kohaks, kust leida ideid tervislike (võimalikult) taimsete roogade valmistamiseks, et mitte haarata väsimuses või ajapuuduses vanade-heade-kiirete, kuid mitte nii tervislike roogade järele.

TIINA: Mulle meeldib teadvustada seda, mida ma omale ja oma perele suhu panen ning püüan igapäevamenüüs jälgida võimalikult puhast ja tervislikku joont. Ma arvan, et erinevatest toorainetest isevalmistatud toit annab elule teistsuguse väärtuse ja sellele kuluv aeg ning vaev on tänapäeva kiires maailmas asi, millele tasub enda ja pere tervise huvides panustada. Kõikvõimalikud taimsed saadused on kindlasti minu menüüs väga olulised ja nende olemasolu ning kogust jälgin teadlikult. Ma olen uskumusel, et on toiduained, mis hoiavad Sind erksa, energilise ja rõõmsana ning on toiduained, mis tõmbavad neid tegureid alla. Nende viimaste tarbimisel meeldib mulle hoida mõistlikku ja mõõdukat joont. See blogi on koht, kus leidub väga palju mõnusaid retsepte, mida minu toidulaualt ikka leiab. :)

MARI: Suurem huvi taimetoidu vastu on mul tekkinud üsna hiljuti. Taimetoidul on niivõrd palju variatsioone ja organism annab ka ise märku kui ta on või ei ole millegiga rahul, seega lähtun kodusel toiduvalikul enamjaolt nii oma sise- kui enesetundest. Loomulikult teeb ajanappus aeg-ajalt omad korrektuurid ja haaran midagi kiiret, aga lõppkokkuvõttes mitte nii tervislikku ega ka maitsvat. Loomadesse ja keskkonda tahaks muidugi ka suhtuda võimalikult vastutustundlikult ja seda nii oma toitumise kui ka eluviisidega laiemalt. Otseseid tervisest tulenevaid vajadusi toitumisel äärmustesse kalduda õnneks ei ole ning suuri sõnu ka tegema ei hakka, kuid sellegipoolest on soov endale ja oma perele vaid võimalikult tervislikku ja maitsvat pakkuda täitsa olemas. Siit ka rõõm kaasa lüüa selles blogis, kuhu koondame head ja paremat ning kust loodetavasti ka mõttekaaslased inspiratsiooni leiavad.


EVELYN: Minu teekond tervisliku toitumise juurde sai alguse 2006. aastal kui ma Eesti Loomakaitse Seltsis tegutsema asusin. Sain palju uusi teadmisi põllumajandusloomade pidamistingimuste ja eluolu kohta. 2008. aastal jõudsingi otsusele lihatoodete söömisest täielikult loobuda. Muna- ja piimatoodete söömisega jätkasin, vähendades selliseid toite ja tehes loomse toidu vabasid perioode. 2015. aasta aprillikuus soovitas perearst vastsündinud ja vaid rinnapiimal oleva beebi tervisemurede tõttu minul piima- ja munatoodetest ajutiselt loobuda. Lapsel läks sellest palju paremaks ja pärast mitmeid kuid ümber harjumist tundsin, et soovin ja olen valmis täistaimset toitumist jätkama. Harjumuste muutmise käigus olen üle saanud juustusõltuvusest, söön vähem maiustusi ja palju rohkem pähkleid, värskeid ja kuivatatud puuvilju. Minu menüü on mitmekesisem, tervislikum ja maitsvam. Vegankokaraamatute järgi teen regulaarselt uusi maitsvaid toite. Siiani tundub uskumatu, kui piiratud arusaam mul toitumisest ja toitudest kunagi oli. Just nii palju, kui see minust endast sõltub ja kuniks mulle elupäevi siin päikese all antud on, tahan end tunda hästi ja nautida head tervislikku toitu. Blogis jagan häid retsepte ka taimepiimade ja määrete valmistamisest, kasulikke nippe toitude säilitamisest ja muid põnevaid toiduteemalisi avastusi.

Me ei välista, et me tahame vahel ka niisama millestki huvitavast ja tervislikust kirjutada. Näiteks mõnest raamatust või artiklist või filmist või inimesest või üritusest. Või kasvõi pesuvahendist või ürtide külvamisest. Ühesõnaga, see on siin see koht, kus me jagame kõike, millel kodus tervisega pistmist võib olla.

Ja eeldusel, et meiesuguseid on veel, laseme selle blogi ka veebi lahti. Palun. Ja aitäh!

Grete, Kätlin, Gerda, Tiina ja Mari

2 kommentaari:

  1. Nii tore algatus! Suundun põnevusega lugema :) Ilo

    VastaKustuta
  2. Suurepärane blogi:) Hakkan kohe retsepte katsetama:)

    VastaKustuta