reede, 21. juuni 2013

Tervist!

Nii tore, et te edasi tulite! Sellise esmase kohmetuse mahendamiseks istuge palun maha ja laske me tutvustame natuke seda suurepärast veebikodu siin. Ega väga pidulikuks polegi põhjust minna - tahame, et meil oleks koht, kuhu saame koguda häid ja paremaid võimalikult tervislikke retsepte ja muud huvitavat terviserindelt. Kuna meil on aga toidule mitmeid erinõudmisi, siis tahame tihti leitud retseptides igasuguseid asju asendada ja ära jätta ja tulemuseks on tavaliselt midagi hoopis muud kui originaal. No ja kui me siis edaspidi tahame proovitud retsepti veel ka teist (ja kolmandat) korda kasutada, siis:
a) me ei leia originaali üles
b) kui veab ja me leiame originaali üles, ei mäleta me mida ja millega me seal asendasime
c) kui meil on meeles isegi mida me millega asendasime, siis ei ole kindlasti meeles kogused
d) kui meeles on isegi kogused (!), ei ole meeles see viimane asi, mida me veel kõige lõpuks lisasime, et  valminud roast sai, noh, midagi, mida isegi võiks uuesti teha.

Et oleks selge, kes me siin oleme ja miks ja kuidas ja nii edasi, olime korralikud ja panime oma põhjused kõik ilusti kirja. Siin nad on!


GERDA: Minu tee tervislikumate eluviiside juurde sai alguse minu esimese lapse sünnist. Ägedalt välja löönud nahalööbe tõttu tegin drastilised muutused kodukeemias, kosmeetikas ja eelkõige toidus. Tarbisin suures osas ökotoitu ja vähendasin väga suurel määral söödava liha ning piimatoodete hulka. Järjest rohkem sattus ostukorvi vegan-tooteid. Sel ajal küll pigem juhuslikult, kui teadlikult. Sain kogemuse, et ka ilma lihata saab maitsvaid toite valmistada ning et mu kehale sobib loomsevaba menüü paremini, kuid motivatsiooni sellest täielikult loobumiseks ei olnud.
Sattusin siiski järjest enam taimetoitlaste foorumisse, blogilehtedele ja artiklitele. Ning jõudsin ka videoteni, kus räägitakse põhjustest, miks hakata veganiks (üks nendest on siin). Igal juhul olen asunud teele loomsest toidust loobumise poole. Ma ei tee suuri sõnu ega võta liiga kõrgeid eesmärke. On võimalik, et 100% veganiks ei saa ma kunagi.
Hetkel aga proovin ja katsetan erinevaid taimetoite, liha, piima ja munade asendamise võimalusi, revideerin oma harjumusi. Lausa üllatav, kui palju loomseid toiduaineid ma tegelikult tarbisin.
Maitses ei taha ma veganiks hakkamisel järeleandmisi teha ja seega postitan siia ainult retsepte, millele mina ja mu pere oleme andnud vähemalt hinnangu hea.

KÄTLIN: Olen teadlikult nö tervislikult püüdnud toituda 8 aastat, kuigi arusaam tervislikust toiduvalikust on aja jooksul mõningal määral muutunud. Siiski satub mu kõhtu ka natuke vähemtervislikke toite, sest igapäeva elus tuleb vahel teha ka mugavamaid, kiiremad ja kättesaadavamaid valikuid. 
Üha rohkem olen hakanud toidu valikul kuulama oma keha ja millegipärast eriti tihti enam liharoogade järgi isu ei ole. Samuti püüan vähendada piimatoodete tarbimist ning soovin leida nende asemele maitsvaid taimseid alternatiive. Ja muidugi magusa osas oleks suhkur see, mida tegelikult ju väga vähe (ka varjatult) süüa võiks, aga seejuures lubades endale ikkagi aeg-ajalt või ka iga päev midagi head :)
Minu jaoks võikski see blogi kujuneda kohaks, kust leida ideid tervislike (võimalikult) taimsete roogade valmistamiseks, et mitte haarata väsimuses või ajapuuduses vanade-heade-kiirete, kuid mitte nii tervislike roogade järele.

GRETE: Mina olin kunagi täiesti tavaline toituja. Ja siis ma hakkasin pere planeerima. Mina ei tea, mis täpselt juhtus, aga mingist hetkest hakkasin tervisliku(ma)lt toituma, mahekauba vastu huvi tundma ja ravimitesse skeptiliselt suhtuma. Kodukeemia vahetasin ka välja. Liha söömise jätsin tegelikult algselt maha puhtalt loomadele mõeldes. Alles hiljuti (olles vahepeal segastel asjaoludel jälle lihasööja olnud) jõudsin arusaamiseni, kui positiivne mõju lihavabal toidul minu kehale ja tervisele tegelikult on (pluss  positiivne mõju loomadele, eks). Ja et elu oleks veel põnevam, olen lapse tervisemurede tõttu meie menüüd siin veel kõvasti lihvinud. Kõike kokku võttes huvitavad mind eelkõige retseptid, mis on lihavabad (siinkohal pean kalade ees vabandama, sest teie olete endiselt aeg-ajalt meie taldrikutel), suhkruvabad (asendan meega, agaavisiirupiga jms looduslike magustajatega) ja gluteenivabad. Ja viimasel ajal püüan rohkem ka muna ja piima asendada. Magustoitudest olen armunud toorkookidesse ja -trühvlitesse ning vastu suve flirdin piimavabade jäätistega (ükskord ma saan selle jäätisemasina, Martin!)! 


TIINA: Viimastel aastatel on mitmed minu sõbrad ja sugulased pidanud peamiselt just tervisemurede tõttu oma menüüd korrastama. Ja sellest tulenevalt hakkasin ka mina neid külla kutsudes ja neile lauda kattes põhjalikumalt süvenema mõistetesse suhkruvaba, gluteenivaba, piimavaba, munavaba jne. Tänaseks päevaks olen sellest retseptidega mängimisest ja katsetamisest vist juba natuke ka sõltuvuses:). Lapse sünd avas minu silmi erinevate toiduainete suhtes veelgi – mul on ju võimalus täita selle väikese inimese organismi vaid nii-öelda parima kraamiga.  Pean ütlema, et see on puhtalt minu enda vaba tahe säästa teda võimalikult palju peamiselt nisust, gluteenist, suhkrust, kuna õnneks ühtegi allergiat ja toidutalumatust tal ei ole. Ja kuna ma ei leia, et need toiduained minu lapsele ega ka mulle midagi head teevad, siis olen ka ise hakanud väga aktiivselt nendest hoiduma. No ja ka mu abikaasa on sunnitud seda tegema:) 
Ma loodan, et see blogi annab mulle võimaluse veelgi rohkem ideid koguda ja katsetada, et lauale saaks ikka järjest parem ja tervislikum toiduvalik.

Me ei välista, et me tahame vahel ka niisama millestki huvitavast ja tervislikust kirjutada. Näiteks mõnest raamatust või artiklist või filmist või inimesest või üritusest. Või kasvõi pesuvahendist või ürtide külvamisest. Ühesõnaga, see on siin see koht, kus me jagame kõike, millel kodus tervisega pistmist võib olla.

Ja eeldusel, et meiesuguseid on veel, laseme selle blogi ka veebi lahti. Palun. Ja aitäh!

Grete, Kätlin, Gerda ja Tiina

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar