kolmapäev, 26. veebruar 2014

Rabav riisipuding marjade ja banaaniga

Nägin seda retsepti ja juubeldasin. Tahtsin kohe saada. No ja siis ühel mitteniikevadisel hommikul proovisin järele. Kõik sõime ära. Hommikusöögina soovitan teha topeltkoguses, magustoiduna jätkub kirjeldatud kogusest kuskil kahele ja poolele (aga kuna kõik ilmselt tahavad veel, siis põhimõtteliselt jääb topeltkogusesoovitus kehtima).



Mida vaja:

1/2 tassi mandlipiima (või muud taimset piima)
1/4 tassi riisijahu
2 küpset banaani
6-7 datlit
burbooni vanilli pulbrit
marju, puuvilju, pähkleid, midaiganes


Kuidas teeme:

1. Sega  pooles tassis piimas riisijahu kuni segu saab tükivaba.

2. Purusta blenderis üks banaan, ülejäänud piim, vanillipulber ja datlid. Datleid on eelnevalt soovitav kuumas vees leotada, kuni need on pehmed, et segu ei jääks tükiline. Kui tahad, võid lisada veel mingit magustajat - näiteks mett või agaavisiirupit.
3. Pane mõlemad segud ühte potti, lase keema tõusta, keera kuumus madalaks ja keeda pidevalt segades kuskil 2-3 minutit, kuni segu pakseneb pudinguks.

4. Vala puding kaussi või klaasi ja kui soovid seda soojalt nautida (nagu meie), puista kohe üle marjadega, banaanitükkidega, pähklitega või millega iganes soovid. Kui eelistad külma pudingut, siis jahuta seda enne.

5. Mmm.




kolmapäev, 12. veebruar 2014

Laualtkaduv vegan kakaokook vaarikatega ja PAKSU śokolaadiglasuuriga - sobib ka sõpradele!


Võibolla ükskord teen ka sellist kooki, mis ei sisalda kakaod, aga seniks jälle üks vaimustav śedööver! See on tegelikult üsna sarnane meie blogis olevale Tiina koogile. Aga kuna mõni asi on ikka teistmoodi ka (näiteks see kook ei ole keeksiliste sugukonnast, mõni koostisaine erineb ja peale käib ka glasuur) ja rohkem on uhkem, siis siin veel üks vegan kakaokook! Esimest korda järgisin retsepti, teisel korral olin juba julgem ja lisasin paar nüanssi, mis toimisid nii ilusti, et võtsingi nad kampa. Rohkem pole siin midagi öelda. Siin ta on.

P.S. See kook on suurepärane ka ilma glasuurita.



Koogi jaoks läheb vaja:

1 1/4 tassi (u 3 dl) jahu või gluteenivaba jahu*
1/3 tassi kakaopulbrit
1 tl soodat
1/2 tl soola
1 1/2 purukstambitud banaani
6 spl agaavisiirupit või kuni tass suhkrut (või 4 kuhjaga spl mett) - maitse igaks juhuks!
1 tass sooja vett
1 tl õunaäädikat või valge veini äädikat
1 tl burbooni vanilje pulbrit (see must puru ju)
1/3 tassi  rasvainet (pole vaja märkida, et kookosrasvaga tuli parim)
sorts konjakit (võimidagi)
peotäis-paar vaarikaid



Glasuuri jaoks läheb vaja:

100g Bitteri 56% śokolaadi (see on piimavaba)
100-150ml Santa Maria kookoskoort


* Seekord panin kuskil 125 ml glv kaerajahu, 125 ml riisijahu ja 50 ml kartulitärklist, aga olen teinud ka nisujahuga

 


Kuidas teeme:

1. Kuumuta ahi 175 kraadini.
 
2. Sega kokku kuivad ained nii et mingeid tükke ei jääks. Sega kokku banaan ja vedelad ained ja lisa kuivadele. Sega jälle väga hoolikalt (ma näen küll!). Kõige lõpuks lisa külmutatud vaarikad ja sega tasakesi. Või lihtsalt topi pärast vaarikad juba vormivalatud taignasse, et vältida nende purunemist, mis võib segamisel juhtuda.
 
3. Vala segu 20 cm läbimõõduga klaasist vormi (kuna peale tuleb hiljem valada glasuur, on selles kaunim serveerida) ja pane kuskil 25-30 minutiks ahju. Soovitan juba 25. minutil tikuga torkida ja kontrollida, kas valmis, et kook liiga kuivaks ei küpseks (kui ikka tiku külge midagi ei jää, võta välja!). Mina võtsin 27. minutil välja ja olin tulemusega väga rahul.
 
4. Lase koogil maha jahtuda (originaal käsib lausa 2 tundi jahutada. Mina ei jõudnud nii kaua oodata).
 
5. Valmista glasuur: Kuumuta väikses potis pidevalt segades tükkideks murtud śokolaad ja kookoskoor, kuni see muutub mõnusaks glasuuriks. Glasuur määri näiteks võinoa abil koogile ja vualaa!
 
6. Kaunista vastavalt soovile - mina sättisin (hooletult) ühte nurka kauni rosmariinioksakese (aga samas olen ka luksuslikult marjadega kaunistanud). Olin rahul. Samas - kõik keskenduvad niikuinii koogile ja kesse pärast neid kaunistusi mäletab.
 

teisipäev, 11. veebruar 2014

Spinatisupp



Supp, mis pärit mu ema retseptide varamust. Ta on seda suppi mitu aastat teinud ja mulle väga maitseb, aga ise ei ole selle tegemiseni jõudnud. Nüüd üks päev tuli selline spinatisupi isu, et tegin ära ja kindlasti teen veel. Lisaks seda veel imelihtne teha ka.
Sellest kogusest jätkub 3 inimesele.

Vaja läheb:

1 dl riisi
7 dl vett
2 peotäit või rohkem beebispinatit
soola
tükike võid
2 keedetud muna

Kuidas teha:


Keeda riis vees pehmeks. Võib keeta ka puljongis, mulle isiklikult meeldib puhas spinati maitse, seega teen veega. Keera kuumust vähemaks. Tükelda spinat ja lisa riisile. Maitsesta soolaga ja lisa tükike võid. Vajadusel lisa ka keedetud vett, kui supp liiga paks. Serveeri keedetud munaga.

esmaspäev, 10. veebruar 2014

Gluteenivaba talvine puuviljakook

See koogike mõlkus mul meeles juba mitu nädalat. Lõpuks tegin ära. Ja no head asja ju tasub oodata! See kook on tõesti puuviljadest pungil, mahlane, parajalt rammus ja maitsev!
Ettevalmistusteks kulus mul küll ca tunnike (ilma segamata, lapsed magasid!), kuid selle tasuks sain ka üsna suure koogi. Muidugi meie peres saab isegi see ühe päevaga otsa...
Idee potsatas ise Umami uudiskirjaga mu postkasti.




Koogi tegemiseks varu:

- 3 dl kastani-riisijahu või 1,5 dl maisijahu ja 1,5 dl riisijahu (ma panin hoopis 2 dl riisijahu + 1 dl maisitärklist)
- 2 dl mandlijahu
- 2 tl küpsetuspulbrit (või 0,5 tl soodat ja 0,5 tl sidrunhapet)
- 1 tl soodat
- 1 tl jahvatatud ingverit
- 1,5 apelsini (1 apelsin koorida ja lõigata väikesteks tükkideks, poolikust pigistada mahl)
- 1 spl jahvatatud kaneeli
- 1 tl purustatud kardemoni
- 2dl (Demerara) roosuhkrut
- 150 g mett (või 3dl Muscovado suhkrut, nagu algversioonis)
- 4 muna
- 250 g võid
- 300 g puhastatud porgandit
- 300 g puhastatud õunu
- 1 suur peotäis hakitud sarapuupähkleid või pistaatsiapähkleid
- 4 peotäit kuivatatud puuvilju - panin rosinaid, aprikoose, datleid, ploome ja viigimarju


Võta üks SUUR kauss ja vahusta selles pehme või suhkru ja meega. 
Lisa ükshaaval munad, kogu aeg edasi vahustades.
Sõelu teise kaussi jahud, lisa küpsetuspulber ja maitseained ning sega läbi. 
Vahustatud massile sega juurde jahu, püreestatud porgandid ja õunad, apelsinitükid ja –mahl (kui tainas tundub niigi vedel, võib mahla lisamata jätta), pähklid ja kuivatatud ning leotatud puuviljad.

Pane segu küpsetusvormi (ca 26 cm läbimõõduga vorm). Minu vorm oli 23*32 cm. Eelkuumuta ahi 180 kraadini. Küpseta umbes 50-60 min. Kook on valmis, kui sellesse pistetud puutikk jääb puhtaks.
Kõige paremini maitseb jahtunult. 

pühapäev, 9. veebruar 2014

Minestrone supp kinoaga

Tegin üks päev Pereköögist leitud retsepti järgi Itaalia köögiviljasuppi. Makaronid asendasin kinoaga ja mulle väga maitses. Kahjuks pooled meie perekonnast ei arvanud sellest midagi, sest üks on supipõlgur (ei proovinudki) ja teine ei taha kinoad (minu suureks kurvastuseks). Seega sõime Elisabetiga seda suppi vist kolm päeva. :) Meile ju maitses!

Potitäis u kaheksale sisaldab:

- 2 sibulat
- 2 küüslauguküünt (keskmist)
- 1-2 porgandit
- 1 sellerivars
- 60 g fenkolit (mul jäi ära)
- 3 spl praadimiseks sobivat oliivõli
- 1 loorberileht
- 400g purustatud tomateid
- purk (400g) valgeid ube (ma keetsin kuivatatud valgeid ube)
- 300 g Savoy või tavalist peakapsast
- tunde järgi kinoad (no ei mäleta palju panin, algselt oli ette nähtud 50g pastat)
- ma lisasin ka peotäie herneid
- 1-1,5l köögiviljapuljongit (soovitavalt ökot!)
- soola, pipart
- basiilikut
- soovi korral Parmesani juustu


Kuumuta pannil õli ning lisa sinna hakitud sibulad ja küüslauk, tükeldatud porgandid, sellerivars ja fenkol. Prae madalal kuumusel segades, kuni köögiviljad on pehmed (ma kuumutasin neid u 10 minutit kuni nad olid poolpehmed) Hoidu pruunistamisest!

Lisa köögiviljadele purustatud tomatid, sega ja keeda veel 5 minutit.

Vala kogu kupatus potti, lisa nõrutatud ja loputatud oad, puljong, kapsaribad ning kinoa/pasta. Keeda 10-15 minutit kuni kinoa on valmis. Maitsesta ja lisa vajadusel soola. Kui supp on liiga paks, siis vala juurde puljongit.

Serveerida võid riivitud Parmesani, värskelt jahvatatud musta pipra, oliivõli ning väiksemaks rebitud basiilikulehtedega.


laupäev, 8. veebruar 2014

Jooga eri ja puhas tervis: kurkumipiim ehk kuldne piim (haldi ka doodh)

Sellisest imerohust ei olnud ma enne mitte midagi kuulnud, kuni meie joogaõpetaja seda ükskord peale tundi meile kokku keetis. Põhimõtteliselt ravib see kõiki maailma haigusi ja toob maailmarahu. Igal juhul, sain Kõiketeadja Google´i ja selle joogatädi abiga targemaks ja kurkumipiim peaks tegema (saja muu asja hulgas) järgmiseid asju:
- ennetab vähirakkude teket
- puhastab maksa
- ennetab Alzheimeri teket
- alandab kolesteroolitaset
- turgutab immuunsüsteemi
- on üleüldse põletikuvastase toimega
Nii et see ülijook peaks külmal ja viirusterohkel ajal pidevalt pliidil podisema. Ja see pidi olema ka kõikide joogainimeste üks lemmikjookidest.



Tegin siis proovi ja segasin kokku ülallingitud joogatädi retsepti, nagu ikka, omapoolsete mugandustega (näiteks asendasin tavapiima taimsega). Kokku tuli selline päris okei jook, mille spetsiifiline maitse aga võibolla kõigile ei sobi (siis keskenduge juues lihtsalt kurkumi imelistele tervistavatele omadustele). Minu lapsed jõid ilusti kõik ära ja isegi abikaasa jõi pool tassi (!). Ja muidugi mina jõin ka ja nii juba mitmendat korda.

Sellega on aga selline lugu, et see kaunis kollane värv ei taha hästi maha tulla ei riietelt, tööpinnalt ega mujalt, kuhu seda pritsida. Nii et vanaema laudlinal pole tark serveerida (õnneks me ka ei teinud seda. Aknalaud sai natuke kollaseid täppe, aga millal meil enne midagi täppide vastu on olnud). Aa, ja samalt lehelt sain teada, et kurkumiga peaksid olema ettevaatlikud rasedad ja mingeid kindlaid ravimeid tarbivad inimesed (kui tekib kahtluseid, siis vaata järele).

Selle retsepti teeb imeliseks ka see, et siia ei pea lisama mingeid magustajaid (kui keegi teist just mingi ülemõistusemagusasõber ei ole), sest riisipiim ja kookospiim annavad juba ise joogile piisavalt magusa maitse! Kui aga teha tavalise piimaga, siis võiks ilmselt pärast mett lisada.

Kaks tassitäit kulda sisaldab:

- poolteist tassi riisipiima (vm taimset piima või tavalist piima, kes soovib)
- pool tassi või rohkem kookospiima (kuidas kellelegi meeldib)
- 1 tl kurkumipulbrit
- pool tl kardemoni
- jupp ingverit tükeldatuna
- pool tl vaniljepulbrit (seda musta puru)
- musta pipart*
- mingit kurjemat pipart (nt cayenne´i)

Soovi korral võib mingeid vürtse veel panna (mina panin pool tl hiina viie vürtsi segu). Ja kõiki aineid võib muidugi vastavalt maitsele veel lisada või hoopis koguseid vähendada, et saaks teie pere nägu.

* Pidi aitama kurkumi toimet parandada


Kuidas teeme:

1. Kuumuta pliidil piim ja lisa kurkumipulber. Sega ühtlaseks ja kollaseks:)

2. Lisa segule ülejäänud vürtsid ja kuumuta pliidil kuskil 5 minutit, et maitsed pääseksid esile.

3. Vala tassi, jahuta ja ole valmis paremaks inimeseks saama.

neljapäev, 6. veebruar 2014

Krõbedad energiatahvlid



Lihtne vahepala näksimiseks või ka maiustamiseks. Võimalus lisada igasugu häid ja tervislikke seemneid, puuvilju või muud, mis pähe tuleb. Tegin mõningate muudatustega, kuid algne retsept pärit Nami-namist.

- 140 g jahu (panin riisijahu)
- 200 g kaerahelbeid
- 2 tl kaneeli
- 100 g mett
- 80g sulatatud ökomargariini (miks mitte teha palmi-või kookosõliga)
- rosinaid
- päevalilleseemneid
- linaseemneid

Sega jahu, kaerahelbed ja kaneel. Lisa sulatatud margariin ja mesi. Ma vedeldasin mee sulanud sooja margariini sees. Sega hästi läbi. Lisa hulka rosinad ja seemned. Määri saadud segu küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile (ma kasutasin abivahendina märga kätt, sest muidu ta oleks rohkem nagu müsli tulnud). Küpseta 175 kraadi juures 20 minutit. Lase jahtuda ja lõika (või murra) väikesteks tahvliteks.


esmaspäev, 3. veebruar 2014

Südantsoojendavalt karrine köögivilja-läätsepada

 
Nagu tihti juhtub, nii leidsin ka tänase lihtsa ja meeldiva retsepti täiesti juhuslikult ja guugeldades. Tahtsin teha mingit idamaist ja vürtsist rooga, kuhu saaksin toppida oma lastesõbralikud aedviljad, söötsin uniselt guuglile sõnad "vegetable curry" ja jõudsin selleni. Selle üldse mitte unise, vaid pigem äratava karripajakeseni. Vedas, sest see tuli tõesti jagamistväärt välja (eks muidugi kokas oli ka asi)! Tuunisin seda natuke ja tagantjärele vähendan ka lisatava puljongi kogust, et tulemus saaks täiuslik. Seekord plaanin ülejäänud leemekese homme lastele lõunasupina serveerida. Ka väärt plaan.


Vaja läheb:

- 2 spl õli
- 1 tükeldatud sibul
- 2 purustatud küüslauguküünt
- 700 g suurteks tükkideks lõigatud kartuleid
- 4 suurteks tükkideks lõigatud porgandit
- pool väikesteks tükkideks või tikkudeks lõigatud kaalikat
- pool väikesteks kuubikuteks lõigatud peeti (kuna see on Maia lemmik)
- 1 spl karripulbrit ja 1 spl karripastat*
- 750 ml köögiviljapuljongit
- 100 g punaseid läätsi
- värskeid või kuivatatud koriandrilehti (mul värskeid ei olnud)
 
Serveerida võib jogurtiga või nt riisikoorega nagu meie (see mahendas ja meeldis lastele).
 
 
Teeme nii:
 
  1. Kuumuta potis või suurel pannil õli ja küpseta selles aeg-ajalt segades sibulat ja küüslauku kuskil 3-4 minutit kuni need on pehmed.
  2. Viska pannile ka köögiviljad, keera kuumust juurde ja pruunista neid jällegi aeg-ajalt segades kuni need on kuldsed - kuskil 6-7 minutit. 
  3. Lisa karripulber ja pasta, sega läbi ning vala peale puljong. Lase pajakene keema.
  4. Nüüd alanda kuumust, viska sisse läätsed ja lase kaane all 15-20 minutit podiseda kuni kõik komponendid on mõnusalt pehmed ja kaste on ka juba paksem.
  5. Sega sisse koriandrilehed (panin 2 spl) ja tõsta kaussidesse. Kui tahad, vala peale jogurtit või riisikoort.
  6. Söö ja imesta.
  7. Tõsta juurde.
 
* Kes eelistab mahedamaid elamusi, võib karripasta asendada teise spl karripulbriga nagu originaalretseptis.

Värske salat koriandri ja piparmündiga

Selline värske salatikene sobib nii eelroana, mõne pearoa kõrvale või siis kui lisada sinna näiteks kinoad, ka kosutavama einena. Laimikaste ja tšilli teeb salati tõeliselt särtsakaks.

Vaja läheb:
2 värsket kurki, viilutatud koorimisnoaga
300g salatilehti, mina kasutasin lambasalatit
1 punane tšillikaun, peenelt viilutatud
2 laimi mahl ja riivitud koor
4 spl oliiviõli
Punt värsket koriandrit ja piparmünti, kergelt hakitud

Tee nii:
Sega salatikausis laimi mahl ja riivitud koor, oliiviõli ja tšilli. Koori kurgid ja viiluta koorimisnoaga pikkadeks ribadeks. Seemnetega osa jäta järgi. Viska kurgiviilud, salatilehed, koriander ja münt samuti kaussi ja sega kõik korralikult läbi, serveeri kohe.


laupäev, 1. veebruar 2014

Kõigi lemmikud kõrvitsaküpsised


See retsept on oodanud postitamist juba pikemat aega, aga nüüd lõpuks saan selle siis siia üles. Avastasin nende küpsiste retsepti siit (tegin mitu kohendust) ja need on saanud meie pere ning mis seal salata ka kõikide külaliste suurteks lemmikuteks. Tegemine on imelihtne. Antud kogusest tuleb ca 2 ahjuplaaditäit. 
Vaja läheb:
100g kookosrasva (loomulikult võib teha ka võiga, kellele sobib)
125g toor-roosuhkrut
200g keedetud ja püreestatud kõrvitsat
225 g gluteenivaba jahusegu (olen pannud ca 110g riisijahu, 80g kaerajahu ja 35g kartulijahu)
1 tl küpsetuspulbrit
1 tl soodat
1 tl kaneeli

Kuidas teha:

Vahusta toasoe rasvaine suhkruga heledaks ja lisa kõrvitsapüree. Sega eraldi kausis kokku jahud, küpsetuspulber, sooda ja kaneel ning lisa kõrvitsasegule. Tõsta lusikaga taignaportsud küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 200-kraadises ahjus 12-15 minutit.

Bataadi püreesupp



Taas üks mõnus püreesupi avastus, mida jagas minuga üks sõbranna. 
Vaja läheb:

500g bataati
1 porgand
2 kartulit
1 ökopuljongikuubik

Kuidas teha:

Koori ja tükelda bataat, porgand ja kartulid ning keeda puljongis. Kui köögiviljad on pehmed, siis püreeri need. Mitmed retseptid soovitavad lisada ka koort, aga mina jätsin selle välja ja maitses ikka suurepäraselt.