reede, 22. november 2013

Kreemine lillkapsapüreesupp


Lillkapsapüreesupp, mille retsepti olen näpanud Ragne blogist. Asendasin retseptis sulatatud juustu ühe põneva koore retseptiga (piimatoodete vaba), mille avastasin tänu ühele Grete jagatud blogile.  Segu, mida võib lisada kastmetele, suppidele jne, kui vaja asja kreemisemaks muuta.
Lillkapsapüreesupi tegemiseks läheb vaja (neljale inimesele):

4 kartulit
1 keskmine lillkapsapea
1 köögiviljapuljongikuubik
Vett
Koort (seda võib igaüks vastavalt oma maitsele lisada)

Kaerahelbe ja mandli koor:

1 dl kaerahelbeid (soovitavalt gluteenivabasid)
1 dl mandleid
1 tl õli
3 dl vett
soola kui soovi

Kuidas teha:

Pane potti  1 l vett ja lisa puljongikuubik. Koori ja poolita kartulid ning lisa puljongisse. Kui kartulid enam-vähem pehmed, lisa lillkapsaõisikud. Lisa juurde nii palju vett, et lillkapsas oleks veega vaevu kaetud ja lkeeda.
Koore valmistamiseks püreesta kaerahelbed, mandlid, õli ja vesi.  Tükkide eemaldamiseks lase püree läbi peene sõela või kasuta selleks marlit. Ülejäänud koore võib säilitada külmkapis.
Kui lillkapsas pehme, siis püreesta supp ja lisa koor. Mina serveerisin suppi Schari gluteenivabast jahust valmistatud saiakuubikutega.

Köögiviljahautis seentega


Sain lõpuks omale kauaigatsetud haudepoti, selle päris malmist haudepoti ja olen täiesti armunudJ Ühepajatoit maitseb selles tehtuna ikka hoopis paremini. Ja siin ma nüüd järjest hautan, antud retsept pärineb siit.
Kogus: kuuele
Vaja läheb:
2 spl oliiviõli
1 keskmise suurusega peeneks hakitud sibul
1 keskmise suurusega peeneks hakitud porgand
1 keskmise suurusega peeneks hakitud sellerivars
1 keskmise suurusega punane sibul
560g portobello seeni
300g šampinjone
2 küüslauguküünt
1 tl rosmariini
0,5 tl tüümiani
1 dl valget veini
0,5 l köögiviljapuljongit
2 dl purustatud tomateid
1 loorberileht
4 suurt porgandit
4 keskmise suurusega kartulit
1 spl maisitärklist
1 spl vett
2 dl külmutatud rohelisi herneid
0,5 dl värsket hakitud peterselli
1 spl palsamiäädikat

Kuidas teha:
Kuumuta potis õli. Pruunista peeneks hakitud sibul, porgand, ja sellerivars. Lisa väiksemateks tükkideks lõigatud punane sibul ja hauta kuni sibul pehmeneb. Puhasta seened ja lõika viiludeks ning lisa potti. Hauta umbes 10 minutit.
Haki küüslauguküüned väikesteks tükkideks ja pane koos tüümiani ning rosmariiniga ka potti, küpseta 30 sekundit ning siis vala juurde vein. Hauta nii kaua kuni pool veinist on kadunud. Seejärel keeda puljong ja lõika porgandid ning kartulid viiludeks (mida õhemad, seda kiiremini valmivadJ). Lisa puljong, kartulid, porgandid, tomatipasta ja loorberileht potti ning lase segu keema, seejärel alanda kuumust ja lase haududa umbes 35 minutit.
Sega maisitärklis külma veega ja nirista haudepotti, keeda kuni hautis muutub paksemaks. Keera kuumus maha ja lisa külmutatud herned ning lase seista 3-4 minutit, et herned kuumeneksid. Lõpetuseks pane juurde värske petersell ja balsamiäädikas, eemalda loorberileht. Serveeri kohe.

kolmapäev, 20. november 2013

Veidi veinine vegan peedipüreesupp või moodne taimne püreeborś



Mari tuli meile jälle külla ja loomulikult tahtsime ka midagi süüa. Kätlin oli mulle eelnevalt peedisupiisu peale ajanud ja vastavas meeleolus ma guugeldama läksingi. Leidsin Epicuriose-lehelt sellise esmapilgul lihtsa ja tagasivaates üllatavalt maitseka püreeborśi. No ma võiksin selle iseloomustamiseks täiesti pingevabalt kasutada ka omadussõnu "fantastiline" või "ahhetamapanev". Oli hea ühesõnaga. Ja mis siin salata - koostisainetelaual seisev veinipudel tekitas imetavates emades muidugi ka parajal hulgal elevust nagu keelatud viljadel ikka tavaks. Muidugi me teeme seda suppi veel! :)
 
Mida vaja läheb
 
4 tassi köögiviljapuljongit
1 tass vett
3/4 tassi valget veini
3 spl oliiviõli
poole sidruni mahl
1 tass sibulatükke (originaalis śalottsibulat)
3 suurt peeti (u 4 tassi kuubikuid)
1/2 tassi kuubikuteks lõigatud porgandit (meie panime kaks porgandit)
4 spl värsket estragoni (või 1-2 spl kuivatatud)
1 spl soola (himaalaja sool)
1 spl värskelt jahvatatud musta pipart
Kuidas teeme
 
1. Kuumuta pannil oliivõli hästi tuliseks, lisa sibulakuubikud ja keera tuli keskmiseks. Küpseta sibulaid korralikult (võid ka lausa pruuniks ja krõbedaks lasta).
 
2. Lisa peedi- ja porgandikuubikud ja küpseta neid koos sibulatega 5 mintsa neid pidevalt segades. Peedikuubikud võiksid olla võimalikult väikesed - sellest oleneb kui kaua pärast supiga aega läheb, sest väiksemad ju ometigi pehmenevad kiiremini!
 
3. Lisa puljong, sidrunimahl, vesi, vein ja maitseained. Pean lisama, et meie estragoni ei leidnud ei kapist, ei poest. Guugeldasime siis, et millega me seda asendada võiksime ja leidsime siit lehelt, et selleks sobiks apteegitill. Ja et igal eeskujulikul imetaval emal on kapis apteegitillitee, saigi mure kiire lahenduse. Tegin teepakikesed katki ja lisasin supile kolme pakikese sisu. Töötas.
 
4. Keera kuumus põhja ja lase supikesel keema tõusta, seejärel keera kuumus madalamaks ja lase 30-40 mintsa simmerdada :) (no podiseda, aga ingliskeelne laen tundub meie meelest isegi toredam), oleneb sellest, kui suured on peedikuubikud ja kui ruttu nad pehmenevad.
 
5. Kui peet on ilusti pehme ja krõmpsuvaba, lase supil veits jahtuda ja siis topi blenderisse. Ilmselt pead ka sina suppi mitmes jaos püreestama, sest suppi saab palju ja blenderid on väiksed. Aga sellest pole midagi.
 
6. Tõsta supike kausikestesse ja kaunista näiteks ürtidega või oliivõliga. Kui sa piimatooteid ei pelga, võid ka jogurtit või hapukoort peale panna - nii saad sellise harjumuspärasema maitsega püreeborśi.
Meie sõime kõrvale veel Mahemarketi krõbedaid toorleibasid. Aga nende supi kõrvale, kes gluteeni tarbivad sobib kindlasti imeliselt ka mõnus ja soe kodusküpsetatud leib.
       

teisipäev, 19. november 2013

Lihtne peedipüreesupp

    

Üks lihtne püreesupp, mille keetmine võtab küll ca 1,5-2 tundi aega, aga tulemus on imeline. Suppi võib rikastada tilli, tüümiani, peterselli vms, mis endale meeldib. Originaalretsept pärineb siit. 
Vaja läheb:
Palmirasva
1 suur sibul
1 suur porgand
3 küüslauguküünt
1 peet
0,5l ökopuljongit


Kuidas teha:
Haki sibul, küüslauk ja viiluta porgand. Sulata potis rasv. Lisa porgandid, sibul ja küüslaugud ning natuke vett ja lase 15 minutit haududa. Koori ja tükelda peet väiksemateks tükkideks. Lisa peet potti ja hauta madalal kuumusel veel 15 minutit. Lisa puljong ja lase keema. Siis alanda kuumust ja lase haududa kuni peet on pehme.


Püreesta, raputa peale tilli vms ja ongi valmisJ

pühapäev, 17. november 2013

Vaarika-kookosemuffinid




Siit tulevad ühed väga, väga maitsvad muffinid. Mulle muidugi maitsesidJ Aga et mu mees ka neid kiidab ja mitu tükki järjest sööb – järelikult peavad ikka need mitte nisujahuga muffinid tõeliselt hästi olema välja kukkunud.
Originaalretsept pärineb siit.
12 muffinit.
Vaja läheb:
220g gluteenivaba jahusegu (panin 100g riisijahu, 60g kaerajahu ja 60g kartulijahu)
75g kookossuhkrut
70g kookoshelbeid
1,5 tl küpsetuspulbrit
200g (külmutatud) vaarikaid
75g sulatatud palmirasva
1 dl kookospiima
2 muna

Kookosekate:
1 muna
50g kookossuhkrut
50g sulatatud palmirasva
100g kookoshelbeid

Kuidas teha:
Sega kausis suhkur, jahud, küpsetuspulber, kookoshelbed ja külmutatud vaarikad. Teises kausis klopi lahti munad, lisa piim ja sulatatud palmirasv. Seejärel sega mõlemad segud kokku ja jaota muffinivormidesse. Küpseta 200-kraadises ahjus 10 minutit.
Vahepeal valmista kookosekate. Selleks vahusta muna suhkruga, lisa sulatatud rasvaine ja kookoshelbed. Võta pann ahjust, määri kookosekate muffinitele ja küpseta veel 10 minutit.

kolmapäev, 13. november 2013

Oi-kui-head pirni & karamelli (toor)tartaletid

Jagan teiega pimedate ning sombuste sügisõhtute tarvis mõnusalt "vaba" toor-magustoidu retsepti. Vaba on ta siis lehmapiimast, kanamunadest, teraviljast ja gluteenist, sojast, suhkrust ja veel paljudest muudest ainetest :) Aga seejuures väga maitsev ja küllaltki lihtne teha. Juhtnöörid sain siit.
Antud kogusest saab ainult 3 tartaleti. Soovitan teha rohkem, sest need on tõesti tõeliselt head!!!


Põhjaks:
- 3/4 tassi* jahvatatud mandleid
- 1/2 tassi kivita kuivatatud datleid
- näpuotsaga meresoola

Täidiseks:
- 2/3 tassi mandlipiima (või mõnda teist taimset piima)
- 1/3 tassi kivita datleid
- 1/2 tl sidrunimahla
- 1/2 tl vaniljeekstrakti
- 1/4 tl jahvatatud kaneeli
- 1/8 tl jahvatatud ingverit
- näpuotsaga meresoola
- 1 spl sulatatud kookosõli
- 2 suurt ja küpset pirni

* 1 tass siis endiselt 240 ml

Põhja valmistamiseks pane ained köögikombaini ning tööle ühtlaseks massiks. Kui see ei taha hästi kokku hakata, siis lisa pool tl vett. Mina seda tegin.
Jaga segu 3 tartaletivormi vahel ära ning suru see iga vormi põhja ja äärtele. (Kui tahad korvikesed pärast ilusti vormist kätte saada, siis vooderda vormid enne põhja vormimist toidukilega). Pane korvid täidise valmistamise ajaks külmikusse.

Täidise jaoks vurista piim, datlid ning maitseained blenderis ühtlaseks seguks. Sulata kookosõli ning lisa ka see madalamal kiirusel töödeldes kastmesse.

Koori ning puhasta (südamikest) pirnid ja lõika need õhukesteks viiludeks. Pane viilud kaussi ning vala peale karamellikaste. Sega niipalju, et segu ka viilude vahele jõuaks. Kuhja täidis korvikestesse. Aseta külmikusse 2-4 tunniks tahenema.


Mmmh, head isu!

Nostalgiline ühepajatoit :)

Et tasakaalustada viimast rodu magusaid postitusi (mille üle on mul muidugi suur hea meel), lisan siia ka kõigile teada-tuntud ühepajatoidu. Mitte kellegi õpetamiseks, kuidas seda teha, vaid pigem meeldetuletuseks (ka mulle endale!), et me ei unustaks uusi ja huvitavaid retsepte otsides ära neid ande, mis meie kodumaa mullas kasvavad ning mis parimal juhul meie endi või ema-vanaema peenralt lauale jõuavad. Sest need on ju kasulikud, maitsvad ning ka rahakotisõbralikud.
On palju toitumisspetsialiste, kes leiavad, et parim toit meie kehale on see, mis on kasvanud meile võimalikult lähedal. Mulle see mõte täitsa meeldib. Samas meeldivad mulle ka mõned teised mõtted (nt toor- ja puuviljatoitumise kohta), mis seda esimest kahjuks ei toeta. Vähemasti võimalusel eelistan alati eestimaist!


Panin patta:
- porrut
- kaalikat
- porgandit
- pastinaaki
- peakapsast
- kartulit
- natuke sellerivarrest
- maitsestamiseks küüslauku, peterselli ja soola

Sõin rukkileiva ja võiga. Vahelduseks oli väga maitsev!

Mandlimaigulised pannkoogid

Selle kuu Pereköök on pühendatud gluteeni- ja laktoosivabadele toitudele. Kui suurepärane! :)
Esimesena sai katsetatud mandlihõngulisi pannkooke, mida võid teha nii:

- 2,5 dl riisijahu
- 1 dl mandlijahu
- 1 sl maisitärklist
- 2 tl küpsetuspulbrit
- 0,5 tl soola
- 2 sl roosuhkrut või vahtrasiirupit või mett
- 2,5 dl mandlipiima
- 2 muna
- 1 sl päevalilleõli või sulatatud kookosõli
- praadimiseks meelepärast rasvainet

Sega omavahel kuivained. Lisa mandlipiim, lahtiklopitud munad ja õli, vispelda ühtlaseks tainaks. Lase tainal 15-20 minutit enne küpsetamist seista. Prae pannil.
Minu jaoks jäi tainas nii tehes liiga paks, seega lisasin veel vedelikku, et saada õhemad pannkoogid.



kolmapäev, 6. november 2013

Novembrine vegan kõrvitsapüreesupp muskaatpähkli, maapirni ja ingveriga


Kätlin viskas oma kõrvitsasupipostituses selle vegan-supi kinda õhku ja ma siis püüdsin kinni. Siin siis ilma piimata/merevaiguta, aga ikkagi sametine supikene. Tuunisin seda Martiina retsepti (kes oli tuuninud seda nami-nami retsepti) natuke ja duubeldasin kogust, lisasin maapirni (topinamburit) ja ingverit. Peale võib niristada kookospiima ka, kes suurem kookosesõber, sest see jätab tuntava magusa kookosemaitse kohe juurde. Serveerisin kergelt pannil kookosõlis krõbedaks röstitud gluteenivaba saia ribadega (siiani parima jahusegu (Schär) olen saanud Prismast, millele tuleb lisada pärmi, vett ja õli ja ahjust tuleb pärast välja imeline sai), mida võib eelnevalt natuke ka küüslauguküünega hõõruda. Kogu komplekt sobib tänasesse sügisilma nagu vihm.

Mida vaja:

- pool liitrit aedviljapuljongit (1 ökopuljongikuubik)
- 700-800 g kõrvitsatükke
- 2 porgandit
- peotäis-poolteist riivitud maapirni (mul oli kolm väikese sibula suurust juurikat)
- 2 sibulat
- 4 küüslauguküünt
- 1-2 spl riivitud ingverit (vastavalt maitsele)
- pool tl värskelt riivitud muskaatpähklit
- soola ja pipart
- kookosrasva või muud rasva
- soovi korral kookospiima

Kuidas teeme:

1. Kuumuta pannil või potis rasv ja kuumuta selles hakitud sibul ja küüslauk kuni sibul on mõnusalt klaasjas. Lisa ka riivitud ingver.

2. Viska hellalt pannile ka õhukesteks ratasteks lõigatud porgand, kõrvitsatükid ja lõpuks ka jämedalt riivitud maapirn. Kuumuta mõned minutid ja lisa puljong.

3. Aja segu keema ja lase kaane all vaikselt podiseda, kuni köögiviljad on pehmed - selleks kulub kuskil 15 minutit.

4. Püreesta köögiviljad saumikseriga või blenderis (mina tegin blenderis ja kahes jaos).

5. Vala segu potti, maitsesta muskaatpähkli, soola ja pipraga ja lase uuesti keema tõusta.

6. Pruunista pannil ribadeks või kuubikuteks või viiludeks lõigatud saiakest mõlemalt poolt. Hõõru saiatükke enne ka natuke küüslauguga, et ikka sügisesem tunne oleks.

7. Jaga kaunis supike kaussidesse, kui oled kookosesõber, siis nirista peale paar supilusikatäit kookospiima, lao ritta krõbedad saiaribad ja nautige kõik koos novembrit!



esmaspäev, 4. november 2013

Pühapäevahommikused gluteenivabad pannkoogid ja värske suhkruvaba moos


Suudlesin päris mitmeid pannkoogikonni enne kui leidsin ideaalse gluteenivabade pannkookide retsepti. Pannkoogid maitsevad ka gluteenivaba jahu kasutades nagu päris ja keegi ei ütleks, et seal pole nisujahu sees. Isegi mu mees. Retsepti eest võlgnen tänu meie blogi Tiinale, kes mind selleni juhatas. Kohendasin selle gretelikuks ja vualaa! Originaal on siin.

Mida vaja

- 2 tassi gluteenivaba jahusegu (nt segu riisijahust, glv kaerajahust ja kartulijahust)
- 2-4 muna (või No Egg munaasendajat)
- poolteist tassi vett ja pool tassi kookospiima
või 2 tassi taimset piima (meile meeldib riisi-mandlipiim (Isola Bio)
- 1 spl kookosrasva (või mistahes muud rasva, aga kookosrasv annab sametisust)
- 2 spl mett või vahtrasiirupit (kes tahab)
- 1-2 tl vanillisuhkrut või vanillipulbrit (annab mõnusa aroomi ja maitse)
- näpuotsatäis soola
- 1 spl kaneeli (kes tahab)

Meie lisame vahel ühe purukstambitud banaani ka, mis annab mõnusamagusa banaanimaitse.

Kuidas teeme

1. Segame jahu ja munad ja lisame vaikselt vee ja kookospiima või taimse piima. Segame ilusasti ja lisame ülejäänud ained. Mulle teatavasti meeldivad magusad asjad ja sellepärast panin vanillisuhkrut, kaneeli ja mett/vahtrasiirupit ka.

2. Suurte ülepannikookide jaoks tõsta suurema lusikaga tainast kuumale pannile ja aja tainas ringjate liigutuste abil panni kallutades (no kuidas veel seda seletada?) laiali, et taignakiht jääks mõnusalt õhuke.

3. Küpseta paar minutit keskmisel kuumusel, pööra siis ümber ja noh, nagu ikka. Mulle meeldivad sellised heledamad, väheküpsetatud pannkoogid.




Moosi tarbeks viskasin blenderisse peotäie külmutatud maasikaid ja peotäie külmutatud mustikaid, lisasin banaani (võibolla panin pool veel, et tuleks selline paksem ja kreemisem, ei mäleta) ja moos sai valmis. Kui lisada chia seemneid, muutub moos pisut seistes (piisab 10 minutist) veel mõnusamaks ja paksemaks, sest chia seemnetel on selline kergelt kallerdav toime. Rääkimata sellest, et need on maailma kõige tervislikumad seemned. Põhimõtteliselt.






Õunakook krõbeda mandlikattega (muna- ja piimavaba)

Siin üks mõnus sügisene kook, mida võiks, mehe sõnul, tihemini teha.

Tegin selle retsepti järgi teist korda õunakooki. Kuna esimesel korral jäi kook minu jaoks veidi kuivaks või üksluiseks, siis tegin seekord veidi teisiti. Panin retsepti koos muudatustega siia kirja. Ühest varasemalt tehtud koogist jäi meelde mõnusalt krõbe mandlikate, mille sellelegi koogile lisasin - see tuleb nii hea, et on kiusatus röstitud mandlipuru niisama pealt ära süüa.




- kokku 7,5 dl jahu (panin pooleks täistera speltajahu ning öko nisujahu)
- 1,5 dl roosuhkrut (võib meega asendada)
- 2 tl kaneeli
- näpuotsaga jahvatatud kardemoni (soovi korral)
- 2 tl küpsetuspulbrit
- 1 tl soodat
- näpuotsaga soola
- 2,5 dl mandlipiima (või mõnda teist taimset piima)
- 1,25 dl magustamata õunakastet (panin beebi õunapüreed :), kui kumbagi poleks olnud, siis oleksin õuntest vedelama suhkruta moosi keetnud)
- 0,6 dl oliivõli
- 0,6 dl päevalilleõli
- 2 tl õunaäädikat
- 1 tl vaniljeekstrakti või -suhkrut
- 3 tassitäit (u 7,5 dl) puhastatud ja kuubikuteks lõigatud õunu (ma eemaldasin õuntel südamikud, kuid ei koorinud)
- peotäis rosinaid (soovi korral)
- 3 spl roosuhkrut
- 3 dl mandleid

Puhasta õunad ja lõika kuubikuteks, sega 3 spl suhkruga.
Sega suures kausis kokku esimesed seitse kuivainet.
Sega eraldi kausis vedelikud ning vanill. Kui kasutad suhkru asemel mett, siis sega see ka vedelike hulka.
Nüüd vala vedel segu kuivainete juurde ning sega ühtlaseks tainaks. Vala pool tainast lahtikäivasse koogivormi. Selle peale vala ühtlase kihina kõik õunatükid ning kata ülejäänud tainaga.
Mandlikatteks haki mandlid noaga peenemaks või kasuta selleks sobivat vahendit (ma tegin TW herb chopperiga), kuid ära neid päris peeneks jahvata (pigem las jääda suuremad tükid). Ja kata mandlipuruga kook.
Küpseta 175 kraadi juures 50-60 minutit. (Proovi kas puutikk jääb puhtaks, kui selle sisse torkad)
Enne lahti lõikamist lase paar tundi jahtuda.
Võta kõrvale tassike mõnusat taimeteed ja naudi!

reede, 1. november 2013

Kõrvitsa-õuna puruvorm


Seda puruvormi olen teinud juba palju-palju kordi. See on hästi lihtne magustoit ja muidugi maitsev.
Seekord tegin natuke teisiti kui algne retsept ette näeb, tegin ta gluteenivabana ning asendasin täidise osas või ja suhkru. Ikka et saaks tervislikum :)

Täidise jaoks:

- 600g tükeldatud kõrvitsat
- 500 puhastatud ja tükeldatud õunu
- 1 dl roosuhkrut või mett
- 1 sl sidrunimahla
- 1 tl kaneeli
- 1 dl rosinaid
- 2 sl võid (mina seekord hautamiseks võid ei kasutanud, panin 1 sl kookosõli ning veidi vett, et põhja kinni ei hakkaks)

Puru:

- 1,5 dl jahu (tahtsin puru rohkem ning panin seekord 0,7 dl väiksemaid kaerahelbeid ning 1,3 dl riisijahu, kokku 2 dl)
- 0,5 tl küpsetuspulbrit
- 0,25 tl soodat
- 1 dl roosuhkrut
- 75 g võid (või natuke rohkem, kui paned rohkem jahu)
- soovi korral hakitud (kreeka) pähkleid


1. Pane kastrulisse või (kookosrasv), kõrvitsa- ja õunakuubikud, suhkur/mesi, sidrunimahl, kaneel ja rosinad. Hauta kaane all tasasel tulel 15 minutit, kuni kõrvits on pehme (ma ei ole alati kõrvitsat päris pehmeks hautanud, sest ahjus küpseb ju ikka ära).

2. Sega kausis jahu, küpsetuspulber, sooda ja suhkur. Lisa külm või ja sega kiirelt purutaoliseks massiks. Võid veel puru hulka lisada hakitud pähkleid.

3. Vala kõrvitsasegu väiksematesse või ühte suuremasse võitatud ahjuvormi. Pudista peale puru. Küpseta 190-kraadises ahjus väiksemaid vorme 30 minutit ja suuremat 45 minutit.

Võib serveerida jäätise või vahukoorega, kuid meie sööme seda alati lihtsalt niisama, sest see on ilma lisadeta ka piisavalt hea ja mahlane.