laupäev, 28. detsember 2013

Munavaba mandlikook mustikatega


See kook on olnud minu detsembrikuu hittkook. Esimene kord originaalretsepti järgi tehes jäi kook kuivavõitu, aga järgmine kord juba sulas suus. Nii et siin siis minu kohendustega variant, mida olen küpsetanud suure ahjuplaadiga.
Vaja läheb:
360g mandlijahu
140g riisijahu
6 spl mooniseemneid
2 tl küpsetuspulbrit
1 tl soodat
240 ml palmi- või kookosrasva
200 ml agaavisiirupit, mett või toorroosuhkrut
2 suurt sidrunit
6 spl chia või linaseemneid
18 spl vett
600g külmutatud mustikaid


Kuidas teha:
Leota chia- või linaseemneid 15 minutit vees.

Suures kausis sega kokku jahud, küpsetuspulber, mooniseemned ja sooda. Sulata rasvaine ja lisa sinna juurde agaavisiirup. Riivi sidrunikoored ja  pigista sidrunite mahl ning lisa mõlemad rasva hulka.  Järgmiseks sega rasvaine segu kuivainete hulka. Viimasena lisa seemnete segu ja mustikad.
Pane segu küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 180-kraadises ahjus umbes 40 minutit.


neljapäev, 19. detsember 2013

Õunamuffinid kaerahelveste ja tahiniga

Need muffinid on sellepärast pisut erilised, et nendes peitub selline salajane koostisosa nagu tahini ehk seesamiseemnepasta, mis annab neile juurde mõnusalt pähklise maigu. Alljärgnev retsept on gluteenivaba. Algselt oli retseptis kasutatud suhkrut ja võid aga need saab asendada meega ja kookosrasvaga, nagu tegin mina. Neid muffineid on tore süüa näiteks hommikusöögiks, sest need on kaerahelvestega ja pole liiga magusad (seda magusust saab muidugi igaüks ise parajaks timmida).

Kogus: 1 pannitäis
2 suurt muna
Ca 80g magusainet
2 supilusikat tahinit
50g rasvainet
1 teelusikas vanilliekstrakti
60g hirsijahu
30 kinoajahu
50 gluteenivabu kaerahelbeid
Soola
1 teelusikas küpsetuspulbrit
0,5 teelusikat soodat
175g/2 suurt peenelt riivitud õuna

Tee nii:
Pane ahi 180C peale sooja ja valmista ette muffinipann. Mikserda munad ja magusaine kuni segu muutub kreemjaks ja on mahult suurenenud. Lisa segusse tahini, sulatatud rasvaine, vanill ja sega veel. Teises kausis sega jahud, kaerahelbed, sool, küpsetuspulber ja sooda. Lisa kuiv segu taignale ja sega  rahulikus tempos puulusikaga. Viimasena lisa taignale riivitud õunad.

Kui tainas on pannile jagatud siis võib iga muffini peale ka kaerahelbeid pudistada, jääb ilusam. Küpseta 25 minutit kuni muffinid on kuldsed. Enne söömist võib jahutada täiesti maha või süüa soojalt!

teisipäev, 3. detsember 2013

Parajalt vürtsikas läätse-lillkapsakarri kookospiimaga

Mina, kui üsna vähesoolase ja mahedamaitselise toidu sööja, otsustasin siiski ette võtta ja ära proovida ühe kergelt vürtsika karri. Kuigi algversioonis on ka kasutatud toidu iseloomustamiseks sõna "mahe", siis sellegi poolest vähendasin tuntavalt ingveri kogust ning tšilli jätsin üldse ära (sellist asja lihtsalt mul polegi). Ja sain enda jaoks täitsa parajalt vürtsika roa. Kes on indiapäraste toitudega harjunud, võib julgelt teha originaali järgi.


- 150 g punaseid läätsesid
- 5 spl õli või palmirasva
- 1 tl vürtsköömneid*
- 1 suur lillkapsas, väiksemateks õisikuteks murtud
- 1 hakitud keskmine sibul
- 50 g peenelt riivitud ingverit (panin u 25g)
- 6 peeneks hakitud küüslauguküünt
- 1 keskmine punane tšilli, seemned eemaldatud ja hakitud*
- 1 tl (värskelt)jahvatatud koriandriseemneid
- 1 tl (värskelt)jahvatatud vürtsköömneid
- 1/2 tl jahvatatud kurkumat
- 1 spl mahedat karripulbrit
- 400 ml kookospiima
- 200 g purustatud tomateid
- 1 spl laimi või sidruni mahla
- pihutäis värskeid koriandrilehti, hakitud*

* neid koostisosi mul polnud, kasutasin hoopis India Tikka maitseainet


Pane läätsed koos 450 ml külma veega väiksesse potti. Lase keema tõusta ja keeda madalal tulel vahepeal segades 15-20 minutit, kuni läätsedest on saanud paks püree. Kata kaanega ja tõsta kõrvale.

Kuumuta suure poti põhjas keskmisel kuumusel 3 spl õli, lisa 1 tl vürtsköömneid ja lillkapsaõisikud ning prae aeg-ajalt segades umbes 5 minutit kuni õisikutel siin-seal veidi kuldpruune täpikesi. Eemalda lillkapsas vahukulbiga taldrikule.

Lisa kuuma potti ülejäänud 2 spl õli ja 1 tl vürtsköömneid ning kohe kui seemned hakkavad särisema, lisa hakitud sibul. Keera kuumust veidi vähemaks ja prae 8-10 minutit kuni sibul on klaasjas ja magus, kuid mitte pruunistunud. Lisa riivitud ingver, hakitud küüslauk ja tšilli ning prae veel 2 minutit. Lisa jahvatatud koriander, jahvatatud vürtsköömned, kurkum ja karripulber. Prae 1 minut, lisa hulka kookospiim, purustatud tomatid ja lillkapsas. Keeda madalal tulel kuni lillkapsas on paraja pehmusega (u 10-15 minutit).

Sega läätsepüree ja sidruni või laimimahl karri hulka. Maitsesta soolaga. Keeda veel madalal tulel 2-3 minutit. Sega hulka hakitud värske koriander ja võta pott tulelt.
Serveeri (täistera)riisiga.

Šokolaadi-mandli toortrühvlid

See blogi, kust Mari oma tatrapudru jaoks innustust sai, on täis nii isuäratavaid retsepte, et ma ei suutnud vastu panna sealt kohe midagi proovida :) Ja valisingi esimeseks ühe vähe aega nõudva maiustuse, toortrühvlid. Head, nagu ikka šokolaadised toortrühvlid tavaliselt on! Maitse poolest ei erine väga palju teistest sarnastest, kuid ega see nendest saadavat naudingut ei vähenda!

Mida vajad?

- 15 suurt kuivatatud kivita datlit
- 100g kookoshelbeid (või -laastusi)
- 100g mandleid (või teisi pähkleid omal valikul)
- 2 spl extra virgin kookosõli, toatemperatuuril
- 4 spl kakopulbrit (tegin kaarobiga)
- 1 spl vett
- 1 tl jahvatatud kaneeli

Tee nii:

Pista kõik ained köögikombaini ning töötle ühtlaseks massiks (et olla kindel, et töö saab korralikult tehtud, jahvatasin mandlid enne masinasse panekut peeneks ja lõikusin datlid tükkideks). Eemalda lõiketerad ning pane segu u 10 minutiks külmikusse. Seejärel vormi 15-20 väikest ümmargust pallikest ning veereta neid kas kakaopulbris, kookoshelvestes, jahvatatud mandlites või kaerahelvestes. Hoia enne serveerimist 20 minutit külmikus. Söö mõnu ja hea tujuga!


esmaspäev, 2. detsember 2013

Vürtsikas kõrvitsa-šokolaadikook (vegan)




See kook on muna- ja piimatoodetevaba ning vähese suhkruga. Usun, et kerge vaevaga ka gluteenivabaks muudetav. Retsepti leidsin välismaisest blogist, kuid kahjuks ei leia seda enam internetiavarustest üles, et viidata.
Algses retseptis oli ette nähtud koogi vahele panna ka viigimarjamoosi ning vegan võikreemi. Kuna see viimane mind eriti ei köitnud, siis otsustasin teha katteks lihtsalt kookoskoorest magusa kreemi, mis sobis sinna hästi. Mingisuguse kreemise asjaga soovitan kooki igal juhul süüa, sest paljalt on ta üsna kuivavõitu.
Kook sai huvitavalt vürtsika järelmaitsega ning mõnusalt kerge tekstuuriga. Ja kui tavalised šokolaadikoogid rohke muna ja võiga tekitavad pärast söömist väga raske tunde, siis selle puhul seda karta ei ole.

Vaja läheb:
- 85 g tumedat šokolaadi
- 3/4 tassi* kõrvitsapüreed
- 0,5 tassi vett
- 2 tl õunaäädikat
- 0,5 tassi rafineerimata roosuhkrut (asendasin meega)
- 2 tl vaniljeekstrakti
- 0,25 tassi õli
- 0,5 tl meresoola
- 0,25 tassi kakaopulbrit (võib asendada kaarobipulbriga)
- 1 tass jahu (1/2 spelta- + 1/2 nisujahu)
- 0,5 tl soodat
- 1 tl küpsetuspulbrit
- 1 tl kaneeli
- 0,5 tl riivitud muskaatpähklit
- 0,5 tl jahvatatud vürtsi
- 0,5 tl jahvatatud nelki (jätsin ära)
- 1/8 tl cayenne pipart

* 1 tass (cup) on u 2,4 dl

Kõigepealt sulata vesivannis šokolaad.
Keskmise suurusega kausis sega omavahel kõrvitsapüree, vesi, õunaäädikas, suhkur/ mesi, vaniljeekstrakt, õli ning meresool.
Suures kausis ühenda omavahel kakao- või kaarobipulber, jahu, sooda ja küpsetuspulber. Lisa maitseained ning sega läbi.
Kalla vedel segu kuiva juurde ning sega ühtlaseks, lisa sulatatud šokolaad.
Kalla tainas küpsetuspaberiga kaetud ning õlitatud vormi ja küpseta 175 kraadi juures 35-40 minutit (või kuni puutikk jääb katsudes puhtaks).


Peale vahustasin mikseriga kookoskoorest (mitte -piimast), meest ja vürtsidest (kaneel, ingver, muskaatpähkel, vürts, cayenne pipar) kreemi.

pühapäev, 1. detsember 2013

Talvine vürtsidega tatrapuder


Talvisel ajal on eriti mõnus süüa hommikusöögiks putru, mis teeb seest soojaks ja äratab üles. Pealegi on putru väga lihtne teha! Võib isegi öelda, et ta teeb ennast ise. Lisaks on erinevaid pudrusid ja võimalusi, millega neid keeta/süüa peaaegu et lõpmatuseni, nii et igav küll ei tohiks hakata. Siinkohal vahendangi ühte eriti toredat talvist pudruretsepti, mis pärineb sellisest vingest blogist www.greenkitchenstories.com

Kogus: kahele tublile sööjale

Mida vaja:
Kruusitäis tatart
Kaks kruusitäit vett
Paar kaneelipulka
Vanillikaun
Kardemoni
Soola
Erinevaid kuivatatud puuvilju/marju
Serveerimiseks:
Kookospiima või mistahes muud piima (mulle meeldib lisada soojendatud piima)
Erinevaid värskeid puuvilju
Mett
Õietolmu


Tee nii:
Pane tatar koos kaneelipulkade, vanillikauna, kardemoni, soola ja kuivatatud puuviljade ja/või marjadega keema ja keeda seni kuni vesi on imendunud. Söömiseks eemalda vanillikaun ja kaneelipulgad ning kuhja kaussi puder, piim, värsked puuviljad, mesi, õietolm ja naudi. 

reede, 22. november 2013

Kreemine lillkapsapüreesupp


Lillkapsapüreesupp, mille retsepti olen näpanud Ragne blogist. Asendasin retseptis sulatatud juustu ühe põneva koore retseptiga (piimatoodete vaba), mille avastasin tänu ühele Grete jagatud blogile.  Segu, mida võib lisada kastmetele, suppidele jne, kui vaja asja kreemisemaks muuta.
Lillkapsapüreesupi tegemiseks läheb vaja (neljale inimesele):

4 kartulit
1 keskmine lillkapsapea
1 köögiviljapuljongikuubik
Vett
Koort (seda võib igaüks vastavalt oma maitsele lisada)

Kaerahelbe ja mandli koor:

1 dl kaerahelbeid (soovitavalt gluteenivabasid)
1 dl mandleid
1 tl õli
3 dl vett
soola kui soovi

Kuidas teha:

Pane potti  1 l vett ja lisa puljongikuubik. Koori ja poolita kartulid ning lisa puljongisse. Kui kartulid enam-vähem pehmed, lisa lillkapsaõisikud. Lisa juurde nii palju vett, et lillkapsas oleks veega vaevu kaetud ja lkeeda.
Koore valmistamiseks püreesta kaerahelbed, mandlid, õli ja vesi.  Tükkide eemaldamiseks lase püree läbi peene sõela või kasuta selleks marlit. Ülejäänud koore võib säilitada külmkapis.
Kui lillkapsas pehme, siis püreesta supp ja lisa koor. Mina serveerisin suppi Schari gluteenivabast jahust valmistatud saiakuubikutega.

Köögiviljahautis seentega


Sain lõpuks omale kauaigatsetud haudepoti, selle päris malmist haudepoti ja olen täiesti armunudJ Ühepajatoit maitseb selles tehtuna ikka hoopis paremini. Ja siin ma nüüd järjest hautan, antud retsept pärineb siit.
Kogus: kuuele
Vaja läheb:
2 spl oliiviõli
1 keskmise suurusega peeneks hakitud sibul
1 keskmise suurusega peeneks hakitud porgand
1 keskmise suurusega peeneks hakitud sellerivars
1 keskmise suurusega punane sibul
560g portobello seeni
300g šampinjone
2 küüslauguküünt
1 tl rosmariini
0,5 tl tüümiani
1 dl valget veini
0,5 l köögiviljapuljongit
2 dl purustatud tomateid
1 loorberileht
4 suurt porgandit
4 keskmise suurusega kartulit
1 spl maisitärklist
1 spl vett
2 dl külmutatud rohelisi herneid
0,5 dl värsket hakitud peterselli
1 spl palsamiäädikat

Kuidas teha:
Kuumuta potis õli. Pruunista peeneks hakitud sibul, porgand, ja sellerivars. Lisa väiksemateks tükkideks lõigatud punane sibul ja hauta kuni sibul pehmeneb. Puhasta seened ja lõika viiludeks ning lisa potti. Hauta umbes 10 minutit.
Haki küüslauguküüned väikesteks tükkideks ja pane koos tüümiani ning rosmariiniga ka potti, küpseta 30 sekundit ning siis vala juurde vein. Hauta nii kaua kuni pool veinist on kadunud. Seejärel keeda puljong ja lõika porgandid ning kartulid viiludeks (mida õhemad, seda kiiremini valmivadJ). Lisa puljong, kartulid, porgandid, tomatipasta ja loorberileht potti ning lase segu keema, seejärel alanda kuumust ja lase haududa umbes 35 minutit.
Sega maisitärklis külma veega ja nirista haudepotti, keeda kuni hautis muutub paksemaks. Keera kuumus maha ja lisa külmutatud herned ning lase seista 3-4 minutit, et herned kuumeneksid. Lõpetuseks pane juurde värske petersell ja balsamiäädikas, eemalda loorberileht. Serveeri kohe.

kolmapäev, 20. november 2013

Veidi veinine vegan peedipüreesupp või moodne taimne püreeborś



Mari tuli meile jälle külla ja loomulikult tahtsime ka midagi süüa. Kätlin oli mulle eelnevalt peedisupiisu peale ajanud ja vastavas meeleolus ma guugeldama läksingi. Leidsin Epicuriose-lehelt sellise esmapilgul lihtsa ja tagasivaates üllatavalt maitseka püreeborśi. No ma võiksin selle iseloomustamiseks täiesti pingevabalt kasutada ka omadussõnu "fantastiline" või "ahhetamapanev". Oli hea ühesõnaga. Ja mis siin salata - koostisainetelaual seisev veinipudel tekitas imetavates emades muidugi ka parajal hulgal elevust nagu keelatud viljadel ikka tavaks. Muidugi me teeme seda suppi veel! :)
 
Mida vaja läheb
 
4 tassi köögiviljapuljongit
1 tass vett
3/4 tassi valget veini
3 spl oliiviõli
poole sidruni mahl
1 tass sibulatükke (originaalis śalottsibulat)
3 suurt peeti (u 4 tassi kuubikuid)
1/2 tassi kuubikuteks lõigatud porgandit (meie panime kaks porgandit)
4 spl värsket estragoni (või 1-2 spl kuivatatud)
1 spl soola (himaalaja sool)
1 spl värskelt jahvatatud musta pipart
Kuidas teeme
 
1. Kuumuta pannil oliivõli hästi tuliseks, lisa sibulakuubikud ja keera tuli keskmiseks. Küpseta sibulaid korralikult (võid ka lausa pruuniks ja krõbedaks lasta).
 
2. Lisa peedi- ja porgandikuubikud ja küpseta neid koos sibulatega 5 mintsa neid pidevalt segades. Peedikuubikud võiksid olla võimalikult väikesed - sellest oleneb kui kaua pärast supiga aega läheb, sest väiksemad ju ometigi pehmenevad kiiremini!
 
3. Lisa puljong, sidrunimahl, vesi, vein ja maitseained. Pean lisama, et meie estragoni ei leidnud ei kapist, ei poest. Guugeldasime siis, et millega me seda asendada võiksime ja leidsime siit lehelt, et selleks sobiks apteegitill. Ja et igal eeskujulikul imetaval emal on kapis apteegitillitee, saigi mure kiire lahenduse. Tegin teepakikesed katki ja lisasin supile kolme pakikese sisu. Töötas.
 
4. Keera kuumus põhja ja lase supikesel keema tõusta, seejärel keera kuumus madalamaks ja lase 30-40 mintsa simmerdada :) (no podiseda, aga ingliskeelne laen tundub meie meelest isegi toredam), oleneb sellest, kui suured on peedikuubikud ja kui ruttu nad pehmenevad.
 
5. Kui peet on ilusti pehme ja krõmpsuvaba, lase supil veits jahtuda ja siis topi blenderisse. Ilmselt pead ka sina suppi mitmes jaos püreestama, sest suppi saab palju ja blenderid on väiksed. Aga sellest pole midagi.
 
6. Tõsta supike kausikestesse ja kaunista näiteks ürtidega või oliivõliga. Kui sa piimatooteid ei pelga, võid ka jogurtit või hapukoort peale panna - nii saad sellise harjumuspärasema maitsega püreeborśi.
Meie sõime kõrvale veel Mahemarketi krõbedaid toorleibasid. Aga nende supi kõrvale, kes gluteeni tarbivad sobib kindlasti imeliselt ka mõnus ja soe kodusküpsetatud leib.
       

teisipäev, 19. november 2013

Lihtne peedipüreesupp

    

Üks lihtne püreesupp, mille keetmine võtab küll ca 1,5-2 tundi aega, aga tulemus on imeline. Suppi võib rikastada tilli, tüümiani, peterselli vms, mis endale meeldib. Originaalretsept pärineb siit. 
Vaja läheb:
Palmirasva
1 suur sibul
1 suur porgand
3 küüslauguküünt
1 peet
0,5l ökopuljongit


Kuidas teha:
Haki sibul, küüslauk ja viiluta porgand. Sulata potis rasv. Lisa porgandid, sibul ja küüslaugud ning natuke vett ja lase 15 minutit haududa. Koori ja tükelda peet väiksemateks tükkideks. Lisa peet potti ja hauta madalal kuumusel veel 15 minutit. Lisa puljong ja lase keema. Siis alanda kuumust ja lase haududa kuni peet on pehme.


Püreesta, raputa peale tilli vms ja ongi valmisJ