neljapäev, 31. oktoober 2013

Valged toortrühvlid sidruni ja makadaamiapähklitega

Mari saatis mulle jälle ühe imelise blogilingi ja sealt tahaks küll kõiki retsepte proovida. Eriti mõnus on sealsete piltide minimalistlik ja skandinaavlaslik õhustik. Veits kade meel on, et mina pildistamisel sellise puhta ja valge teema peale ei tulnud. hmh. Mul on küll ju valget kodus. Lisaks roosale. Aga oma kadeda meele sõin ära koos nende trühvlitega, mida sealt teha proovisime. Natuke tuunisime ka, kuna meil polnud köögikombaini ja segu ei tahtnud ilma kookosrasvata kokku hakata. Ja magusust igatsesime noorte toitvate emadena kaa juurde. Panime.



Mida vaja

- 1 dl makadaamia pähkleid
- 1/2 dl (gluteenivabasid) kaerahelbeid
- 3 datlit (pehmed või leotatud)
- ühe keskmise või suure sidruni riivitud koor
- 1 spl mandleid
- 1-2 spl kookosrasva
- 1-2 spl mett
- 1/2 tl vaniljekaunapulbrit
- näpuotsatäis (himaalaja) soola

Kuidas teeme

1. Purusta köögikombainis datlid, mandlid ja pähklid. Mina kasutasin kohviveskit.

2. Lisa sidrunikoor, kaerahelbed, vaniljekaunapulber, sool, kookosrasv ja mesi ning sega ühtlaseks seguks. Nii rasva kui mett lisa vastavalt tundele ja maitsele - kui tundub, et ei hakka hästi kokku, pane rohkem rasva ja kui tundub, et võiks magusam olla, pane rohkem mett. Ja kui tundub, et sidrunit on vähe, siis riivi juurde, sest maitse oleneb ju sidruni suurusest.

3. Vormi segu pallideks ja soovi korral veereta veel mandlipurus või kookoshelvestes. Nii jäävad võibolla ilusamad või nii. Meie ei hakanud selle peale aega raiskama, sest tahtsime juba rutem nende ärasöömiseni jõuda.

4. Hoia 15 mintsa külmikus või veits vähem sügavkülmas. Söö ära.

Meie saime 16 tükki (mõni sai enne ka degusteerimiseks kasutatud).

kolmapäev, 30. oktoober 2013

Sügisene ahjuroog kikerhernestega



Üks mõnus sügisvärvides köögiviljaroog kikerhernestega. Retsept on pärit Lia Virkuse ja Pille Endeni raamatust "Sügistoidud". 

Vaja läheb:
2 keskmist suvikõrvitsat
1 baklažaan
2 küüslauguküünt
2 punast paprika
2 suurt kartulit
1 sibul
1 sl koriandiseemneid
4 sl oliiviõli
400g tomateid
400g konserveeritud kikerherneid
soola ja musta pipart


Haki küüslauk, lõika suvikõrvitsad jämedateks viiludeks ja baklažaan kangideks.  Lõika ka paprika suuremateks tükkideks, koori kartulid ja lõika kuubikuteks. Koori sibul ja lõika sektoriteks. Pane kõik köögiviljad ahjuvormi, sega hulka koriandiseemned, oliiviõli ja sool ning must pipar vastavalt soovile. Küpseta 220 kraadises ahjus 30 minutit. Paar korda võiks küpsetamise ajal köögivilju segada.
Lisa juurde tükeldatud tomatid ja kikerherned ning küpseta veel 15 minutit.


Munavaba kakaone kõrvitsakook


Katsetasin ühte munavaba koogi retsepti. Pühapäeval meil ees ootamas perekondlik istumine ja tahaks lauale viia koogi, mida ma ise hea meelega sööksin ja mida ka muna- ning piimaallergikud süüa saaksid. 
Mulle hakkab järjest enam tunduma, et äädikas ja sooda saavad väga edukalt muna asendamisega hakkama. Küpsetised jäävad kohevad ja püsivad kenasti koosJ
Tegin koogi keeksivormi ja pean ütlema, et konsistentsilt jäigi täitsa keeksi moodi.

Vaja läheb:
6 dl jahu (mina panin seekord 4 dl riisijahu ja 2 dl kartulijahu)
2 tl soodat
2 spl äädikat (5%)
1 dl kakaod
2 dl kõrvitsapüreed
2 dl omale sobivat suhkrut (muidugi võib alati asendada ka agaavisiirupi või meega)
1,5 dl kookos- või palmirasva
2,5 dl sooja vett
Soovi korral võib lisada ka vanilliekstrakti ja kaneeli

Koogi valmistamiseks sega omavahel esialgu ühes kausis kokku jahu, kakao, suhkur ja teises sooda, äädikas, vesi ning sulatatud rasv. Siis lisa jahusegule vedelike segu ja kõrvitsapüree.  Küpseta 180 kraadises ahjus 30-35 minutit.

Praegu tekkis veel idee, et seda sama kooki võiks katsetada ilma kakaota ja lisada näiteks õunatükke, mis annaksid mahlakust juurde. Ja ilmselt sobiksid hästi ka näiteks pähklid, kuivatatud puuviljad vms.  Küll teie ka teada saate, kui mul midagi toredat õnnestub:)

teisipäev, 29. oktoober 2013

Mahedalt vürtsikas kõrvitsa-riisipuding

Siit tuleb nüüd üks tõeliselt maitsev vegan magustoit. Parajalt kreemine ja magus. Maitseb mahedalt vürtsikas, kõrvitsa maitse jääb tahaplaanile.
Retsept Allyson Krameri lehelt.
4-5 portsjonit



- 2,5 dl (1 tass) Arborio riisi
- 3,7 dl mandlipiima (ei leidnud, kasutasin hoopis 1/2 riisi-mandlijooki ja 1/2 kookospiima)
- 1 kaneelikoor
- 1/2 tl soola
- poole apelsini mahl (panin 1 tl koore asemel)
- 1 dl roosuhkrut või kookossuhkrut
- 2 spl kookos- või mandlipiima
- 2,5 dl kõrvitsapüreed
- 1/8 tl jahvatatud nelki (mina jätsin ära)
- 1/8 tl jahvatatud muskaatpähklit
- 1/4 tl jahvatatud vürtspipart
- kaneeli
- 1/2 tl värsket riivitud ingverit
-  peotäis rosinaid (u 1dl või natuke vähem)


1. Pane potti loputatud riis, mandlipiim, kaneelikoor, apelsinimahl ja sool. Lase kõrgel temperatuuril keema tõusta ja vähenda kohe kuumust ning kata kaanega. Lase keeda u 20 minutit või niikaua kuni vedelik on imendunud. (Mul kees vedelik juba 10 minutiga ära, lisasin veel natuke vett, mille oleks tegelikult võinud apelsinimahlaga asendada)

2. Seejärel lisa kõik ülejäänud komponendid ning lase veel madalal kuumusel podiseda umbes 5-7 minutit, kuni riis on pehme.

3. Lase jahtuda ning serveeri meelepärase (taimse) vahu või kreemiga. Meie sõime õunakisselliga.




esmaspäev, 28. oktoober 2013

Tatrapannkoogid

Leidsin Kätrini kokkamispäevikust sellise huvitava retsepti. Olles tatrajahust ennegi küpsetanud, oskasin maitset veidi aimata. Vahelduseks päris mõnus. Pealegi tervislik ning täitsa muna-, piima-, gluteeni- ja suhkruvaba!

- 300 ml taimset piima
- 1 spl taimeõli
- 1 spl sidrunimahla
- 1 spl vahtrasiirupit (või mett)
- 1,25 dl tatrajahu
- 1,25 dl riisijahu
- 1 tl soodat
- 1/2 tl soola
- 1 suurem üleküpsenud banaan


Sega omavahel piim, õli ja sidrunimahl. Teises kausis sega kokku jahud, sooda ja sool. Haki banaan kahvliga väiksemateks tükkideks. Sega vedelikud ja banaan jahu hulka. Sega võimalikult vähe, ainult nii palju, et jahu oleks segunenud.(Mul tuli üsnagi paks tainas, lisasin veel natuke vedelikku)
Küpseta rasvaines väikesed lusikapannkoogid. Serveeri vahtrasiirupi või kodukootud moosiga.



laupäev, 19. oktoober 2013

Kõrvitsapüreesupp



See supp oli esimene, mida kõrvitsaga teha proovisin. Ja kuna kõigile väga maitseb, siis polegi teisi variante katsetanud. Seda suppi on nõus sööma isegi minu kallis abikaasa, kes muidu üldiselt (üksikute eranditega) supi poole ei vaatagi (söömisest rääkimata).
Kes teab soovitada sama maitsvat kõrvitsasuppi ilma piimatoodeteta, siis olen infole avatud! :)
Retsept pärit Nami-namist.

- 500g kõrvitsat
- 200g kartulit
- 200g porgandit
- 100g sulatatud juustu (Merevaik)
- vett
- soola, pipart, maitserohelist
Ise olen veel lisanud: cayenne pipart, paprikapulbrit, muskaati

Tükelda kõrvits, kartulid ja porgandid, pane potti.
Lisa niipalju vett, et see vaevu aedvilju katab. Hauta pehmeks, püreesta.
Lisa sulatatud juust ja maitsesta. 


kolmapäev, 16. oktoober 2013

Kõrvitsarisotto

Kui kodus on kõrvitsat (ja kui on, siis on palju), läheb alati ka risotto tegemiseks. Maitseb ka meestele ja enamasti lastele (juustuga ju)! Vein annab väga mõnusa maitsenüansi, seda soovitan mitte ära jätta.




- 50g võid (vm rasvainet)
- 8 väiksemat šalottsibulat või 2 tavalist sibulat
- 2 küüslauguküünt
- 300g risottoriisi
- 1,5 dl valget kuiva veini
- 400g tükeldatud kõrvitsat
- 1l (öko)köögiviljapuljongit
- peotäis hakitud peterselli
- 100g riivitud parmesani juustu
- soola ja musta pipart


Sulata või ning kuumuta selles hakitud sibulad ja küüslauguküüned klaasjaks. Lisa riis ja kuumuta pidevalt segades veel paar minutit. Vala hulka vein ja lase korraks keema tõusta. Sega juurde tükeldatud kõrvits ning kalla lisaks 2 dl puljongit. Liiguta rooga pidevalt ning lisa vastavalt vajadusele puljongit, kuni umbes 20 min pärast on kogu puljong riisi imendunud. Lisa petersell ja riivitud parmesan. Maitsesta soola ja pipraga ning serveeri kohe.
Retsepti sain "Oma Maitse" (2010) retseptiraamatust.

esmaspäev, 14. oktoober 2013

Kergelt vürtsikas värske salat


Selle salati avastasin Yotam Ottolenghi raamatust “Jerusalem”. Iseenesest lihtsale salatile annavad mõnusa lisandi soojad ja kergelt vürtsikad kikerherned. Sellest kogusest on jätkunud neljale sööjale.
Vaja läheb:
100g kuivatatud kikerherneid
2 väikest kurki
2 suurt tomatit
240g rediseid
1 punane paprika
1 väike punane sibul
20g värskeid koriandri lehti
15g värskeid peterselli lehti
90ml oliiviõli
1 sidruni riivitud koor ja 2 spl mahla
1 küüslauguküüs
1 tl kardemoni
1,5 tl vürtsi (mina olen pannud viie piprasegu)
1 tl vürtsköömneid
sool, pipar soovi korral

Alustuseks tuleks kikerherned panna külma veega seisma, soovitavalt üleöö. Järgmisel päeval nõruta kikerherned ja pane veega potti. Lase keema ja siis hauta umbes tunnike, vahepeal vahtu eemaldades. Keeda kuni kikerherned on pehmed ja siis nõruta taas sõelal.
Salati jaoks haki kurk, tomat, redis, paprika ja sibul väikesteks tükkideks. Samuti petersell ja koriander ning sega kõik hakitud asjad omavahel kokku. Salati kastme jaoks sega 75ml oliiviõli, sidrunimahl ja riivitud koor, purustatud küüslauk. Originaalretseptis on kastmele lisatud ka tuhksuhkur, see ilmselt vähendaks hapukust, mis mind selles salatis iseenesest ei häiriJ Vajadusel võib maitsestada soola ja pipraga, aga mina ei ole neid ka üldse lisanud. Vala kaste salatile ja sega kergelt.
Sega taldrikul kokku kardemon, pipar, vürtsköömned (muidugi neid võib igaüks enda maitse järgi rohkemgi panna). Vala kikerherned vürtsisegule ja sega nii et kõik kikerherned saaksid kenasti kaetud. Siis võta pann, kuumuta ülejäänud oliiviõli ja pruunista kikerherneid 2-3 minutit pannil.

Viimasena lisa soojad kikerherned salatile. Kikerherned peaksid kindlasti olema soojad, siis maitseb kogu salat ikka eriti hästiJ

laupäev, 12. oktoober 2013

Siidised kakao-toorjuustumuffinid


Selle sügise märgusõna meie köögi koogiosakonnas on kindlalt "śokolaadikook". See on ka üks sõnadest, mida mu laps on õppinud selgelt hääldama. Ja nii ma siis otsin mööda internetti aina uusi ja uusi kooke ja muudkui veendun, et no ei saa mööda panna, kui retsept sisaldab sõna "śokolaad" või "kakao". Kuna meil siin viimasel ajal üks lakkamatu pidu ja pillerkaar, olen asja veits toorjuustuga pidulikumaks tuuninud. Ja siin siis minu viimane leid, mis pärit suhkrukunsti kodulehelt. Ega ma ausalt öeldes seda kuidagi eriliselt ei muutnudki - võtsin välja gluteeni ja seekord asendasin tavalise suhkru täisroosuhkruga (ja koogitaigna sees on tegelt ju originaaliski pruun suhkur).Toorjuustukreem jäi seega võrreldes originaaliga rohkem nagu selline kreembrüleetooni. Järgmisel korral proovin suhkru raudselt ka meega asendada nagu ma tavaliselt teen. Kapis on mul muide ka kookosesuhkur ootamas, aga see on ikka päris kirves ja niimoodi koogi sisse ma seda toppida ei ole väga raatsinud.

Aa, ja üks asi oli, mis originaali puhul segaseks jäi - kuidas need peaksid külmkapis 3-4 päeva säilima? Mina näen ainult sellist varianti, et teen valmis, panen kohe külmkappi ja sõidan ruttu minema. Ja võtme viskan merre.

Asjad:

Toorjuustutäidis:

200 g toorjuustu (toatemperatuuril)
65 g täisroosuhkrut
1 suur muna
1/2 tl naturaalset vaniljeekstrakti (no või vanillisuhkrut)

Šokolaadipõhi:

200 g jahu (segu glv kaerajahust, riisijahust ja kartulijahust)
200 g täisroosuhkrut
30 g kakaopulbrit
1 tl söögisoodat
1/4 tl soola
240 ml vett
80 ml sulatatud rasvainet (kasutasin seekord palmirasva, sest kookosõli hakkab otsa saama)
1 spl 5%-list äädikat*
1 tl naturaalset vaniljeekstrakti

Teeme nii:

- Eelkuumuta ahi 175 kraadini, valmista ette muffinivorm - mina panin muffinipaberid.

- Tee valmis toorjuustutäidis: hõõru toorjuust siledaks, lisa suhkur, muna ja vaniljeekstrakt ning sega kreemjaks. Pane kõrvale.

- Nüüd śokolaadipõhi: sega jahud, pruun suhkur, kakaopulber, sooda ja sool. Sega teises kausis omavahel vesi, rasv, äädikas ja vaniljeekstrakt. Tee kuivainete keskele auk ja kalla sinna vedelad ained. Sega võimalikult lühidalt.

- Jaga tainas muffinipesadesse ja tõsta iga vormi keskele toorjuustusegu. Originaalis soovitati kasutada ka mingit otsikut, millega saaks segu sisse pritsida. Nii jääks ilmselt lahedam ja segu jääks rohkem muffini südamesse. Mul mingit otsikut ei olnud, aga ma jätsin natuke tainast alles ja panin veel lisaks toorjuustusegu peale ühe hunniku. nii jäi selline kergelt kihiline kogu asi.

- Küpseta umbes 25 minutit ja jahuta enne serveerimist.

* Kusjuures keset kõige kuumemat koogitegemist avastasin, et mul ei ole kuskil äädikat. Ilmselt olen sellega toruummistusi ennetamas käinud. Jaa mina panin valgeveiniäädikat. Mitte midagi kohutavat ei juhtunud. Sõin koogid ära.
 

neljapäev, 10. oktoober 2013

Eriti lihtne, mahlane ja meeldivalt vürtsine kõrvitsa-õunakook

Tereee! Minu esimene postitus, nii tore:) Tahaks kohe tänada Gretet, kes tuli mõttele, et ma peaks ka selle vahva blogiga liituma. Ja muidugi kiidusõnad üldse kõigile kolmele, et sellise hea idee peale tulid. Nii hea on ühest konkreetsest kohast ju Sulle sobivaid retsepte otsida. Aga siit siis minu esimene retseptike. Viimased nädalad on meil toidulaual päris tihe külaline kõrvits, sest see on lihtsalt nii hea ja lapsele ka väga maitseb. Gretele külla minnes sai tehtud kõrvitsa-õunakook. Tuli tõeliselt hea ja kohev kook. Pildi eest taas tänud Gretele!



Mida vaja:

2 suurt õuna
5 dl jahu (nt segu toortatrajahust ja riisijahust)
2 tl küpsetuspulbrit
1 tl kaneeli
1 tl jahvatatud ingverit
1/2 tl kardemoni
näpuotsaga tśillipipart
100g kookosrasva
2 dl kookossuhkrut (või agaavisiirupit või mett)
2 muna (või No egg munaasendajjat)
2,5 dl kõrvitsapüreed (keetsin kõrvitsatükid pehmeks ja purustasin blenderis, keeduvett ei kasutanud) (soovi korral hakitud pähkleid või mandleid)


Kuidas teeme:

Klopi munad kergelt lahti. Sega omavahel eraldi kausis jahu, küpsetuspulber, kaneel ja muud vürtsid. Lisa munale jahusegu, riivitud õunad, agaavisiirup, kõrvitsapüree ja sulatatud kookosrasv. Tõsta tainas vormi (mina kasutasin 24 cm läbimõõduga ümmargust lahtikäivat vormi). Küpseta 175 kraadises ahjus 40-45 minutit kuni kook on kenasti kuldne.